עקרון 2

הגוף שלנו הוא הרופא הכי טוב שלנו

עקרון זה מתבסס על העובדה שהגוף שלנו יודע לתקן את רוב בעיות הבריאות אם רק נאפשר לו ונספק לו את התנאים שהוא צריך לכך.

למעשה, חלק גדול מתפקידם של רוב התאים בגוף הוא לשמור על הבריאות. מחלות נוצרות כשתאי הגוף לא יכולים יותר לבצע את עבודתם – לרוב בגלל שמשהו מפריע להם (נפרט על זה יותר בעקרונות הבאים).

תרופות כימיות אמנם יכולות להציל חיים, אך כדאי לשלב אותן בטיפול בהגיון ורק לפי צורך אמיתי. הטיפול האופטימלי תמיד יכלול כמה שפחות תרופות כימיות.

מלבד לכמה חריגות בודדות, תרופות לא מרפאות את הגוף, אלא מדכאות סימפטומים. קיימים בהחלט מצבים בהם זה יעזור למטופל אם נדכא סימפטומים (לדוגמה במחלות סופניות או במחלות גנטיות מסוימות), אבל לרוב זה לא יתרום לבריאות.

להפך, תרופות כימיות עשויות להפריע ליכולת הטבעית של הגוף לתקן ולרפא את עצמו.

השאר את התרופות אצל הרוקח אם ביכולתך לרפא את החולה בעזרת תזונה.
היפוקרטס, אבי הרפואה המודרנית

מהם התנאים שהגוף צריך כדי לשמור על הבריאות?

כאן תוכלו לקרוא מאמר מעמיק על הנושא, אבל בקצרה אפשר לסכם את זה ככה:

במהלך מיליוני שנים של האבולוציה הגוף שלנו הסתגל בצורה מושלמת לתנאי סביבה וחיים טיפוסיים שכללו: הרבה תנועה איטית יחסית (התפתחנו כציידים-לקטים), תזונה המכילה את כל החומרים הנחוצים להזנת הגוף (שומנים, פחמימות, חלבונים, ויטמינים, מינרלים ועוד רבים), תמיכה חברתית חזקה, מספיק מנוחה וכו'.

ככל שהתנאים קרובים יותר לתנאים אידאליים, הגוף יודע לשמור על הבריאות טוב יותר. הוא יוכל לווסת לחץ דם, רמות סוכר ושומנים בדם, הוא ישמור על שרירים גמישים ומפרקים לא שחוקים וכן הלאה.

בנוסף, לגוף יש מנגנונים רבים שמטרתם לנטרל סכנות נפוצות מהסביבה, כגון לחימה כנגד חיידקים ונגיפים, תיקון נזקים בתוך התאים וב-DNA,  נטרול וניקוי של “כמות סבירה” של רעלים הנמצאים באוויר, במזון ובמים או נוצרים בתוך הגוף עצמו.

עם זאת, חשוב לציין שגם בתנאים אופטימליים לגמרי, נזדקן עם הזמן ונמות מתישהו.

במילים אחרות: המטרה של חיים בריאים היא לא "לנצח את המוות", אלא לחיות עד המוות באיכות חיים כמה שיותר טובה ועם כמה שפחות סבל.

אם נפגע בתנאים האופטימליים בצורה חזקה או לאורך זמן, אם ניחשף לתנאים לא-מוכרים לגוף מבחינה אבולוציונית או לכמות רעלים “לא סבירה”, מחלות יכולות להתפתח בשלב מוקדם יותר ולהפריע לאיכות החיים, או אף לגרום למוות בטרם הזמן.

אין ספק שהרפואה המודרנית התקדמה בצעדי ענק והיא יודעת להציל חיים שבעבר לא היו ניתנים להצלה – ובמקרים של סכנת חיים הרפואה הקונבנציונלית היא הפתרון היחיד.

אולם, כאשר מדובר במחלות כרוניות המתפתחות בצורה איטית, במהלך שנים ארוכות – התמונה נראית אחרת. בעשורים האחרונים התברר שבמצבים כאלה תרופות לא עושות את הפלאים הצפויים מהן.

ברוב המקרים של מחלות כרוניות קיים כשל כלשהו ביכולת הגוף לווסת או לתקן את עצמו. לכן, דרך הטיפול הטובה ביותר היא להסיר את המקור לבעיה ולהחזיר תנאים אופטימליים ככל הניתן כדי שהגוף יכול שוב לתקן, לווסת ולרפא את עצמו.

החוכמה היא להבין מתי לתרופות כימיות יש תועלת אמיתית לבריאות ומתי צריך לשנות את הרגלי החיים ולהתייחס לגוף שלנו בצורה טובה יותר כדי שהוא יוכל לרפא את עצמו

כל אחד מאיתנו אינדיבידאול ייחודי

משולש הבריאות